Výpočty na této stránce využívají výpočtovou knihovnu vytvořenou pro firmu ALTEKO, s.r.o., s jejímž laskavým svolením byl výpočet zveřejněn.
Výpočty vlhkého vzduchu
Na této stránce jsou dostupné výpočty vzduchu. Nejprve je nutné definovat stav vlhkého vzduchu. Stav vzduchu je vždy definován třemi veličinami, z nichž jednou budiž vždy celkový tlak vlhkého vzduchu a zbylé dva je možno definovat v těchto kombinacích:
- Teplota vzduchu + Relativní vlhkost vzduchu
- Teplota vzduchu + Měrná vlhkost vlhkého vzduchu
- Teplota vzduchu + Teplota rosného bodu
- Teplota vzduchu + Entalpie vlhkého vzduchu
- Teplota vzduchu + Parciální tlak páry
- Relativní vlhkost vzduchu + Měrná vlhkost vlhkého vzduchu
- Relativní vlhkost vzduchu + Parciální tlak páry
- Relativní vlhkost vzduchu + Parciální tlak syté páry
- Relativní vlhkost vzduchu + Teplota rosného bodu
- Relativní vlhkost vzduchu + Entalpie vlhkého vzduchu
- Měrná vlhkost vlhkého vzduchu + Entalpie vlhkého vzduchu
Následně je nutno vybrat změnu vzduchu. Můžete si zvolit výpočty pro jednu z následujících změn:
- Ohřev vzduchu
- Chlazení vzduchu
- Sušení vzduchu
- Vlhčení vzduchu
- Adiabatické směšování vzduchu
Dozvědět se více o ON-LINE výpočtech a poptat vlastní ON-LINE výpočty
Teoretické pozadí
Vlhký vzduch tak, jak se vyskytuje v přírodě, lze pro zjednodušení fyzikálního popisu považovat za směs, která se skládá právě ze vzduchu suchého a vodní páry. Za předpokladu, že se ve vzduchu nevyskytují žádné další složky (znečištění, jiná než plynná fáze vody, prach apod.), lze na vlhký vzduch aplikovat teorii ideálního plynu. V takovém případě lze stručně vyjádřit termodynamické parametry a provádět řadu technických výpočtů. [1] Podle Mezinárodní standardní atmosféry [2] lze suchý vzduch v blízkosti zemského povrchu považovat za ideální plyn, resp. směs plynů a to dusíku N2 (78%), kyslíku O2 (21%) a ostatních plynů (1%). Z uvedeného složení navíc plyne, že se v průměrech jedná o dvouatomový plyn. Voda a vodní pára má své stavové rovnice podstatně vzdáleny od stavové rovnice ideálního plynu, nicméně v oboru teplot zemské atmosféry a při nízkých tlacích lze v oblasti termodynamických parametrů i vodní páru přibližně popsat s aplikací ideálního plynu. [1] Vlhký vzduch jako termodynamický systém je směs suchého vzduchu a vody. Pro výpočty byla předpokládána homogenní směs, tj. směs suchého vzduchu a vodní páry. Mollierův h1+x – x diagram vlhkého vzduchu představuje vzájemnou závislost jednotlivých parametrů vlhkého vzduchu při konstantním tlaku vlhkého vzduchu. Mollier [3] tento diagram sestavil pro tlak vlhkého vzduchu rovný atmosférickému tlaku, nicméně v technické praxi bývá tento diagram konstruován vzhledem k různým potřebám pro jiné tlaky v různých rozsazích jednotlivých veličin. Zvláštností diagramu je to, že abscisa, na níž je vynášena měrná vlhkost x, nesvírá s ordinátou, na níž je vynášena entalpie vlhkého vzduchu h1+x, pravý, nýbrž tupý, úhel, který je volen podle rozsahu měrné vlhkosti a entapie vlhkého vzduchu tak, aby nulová izoterma v oblasti nenasyceného vlhkého vzduchu byla vodorovná. [1] Termodynamický stav vlhkého vzduchu je určen třemi parametry a v Mollierově diagramu jej lze zobrazit jako bod. Všechny uvažované změny stavu vlhkého vzduchu, či-li termodynamické děje, které lze v Mollierově diagramu zobrazit, jsou izobarické, tj. probíhají za konstantního tlaku vlhkého vzduchu pvv. Dalším nutným zjednodušením při popisu a výpočtu změn vlhkého vzduchu je, že jsou uvažované děje pokládány za izentropické, tj. nepředpokládá se změna entropie, nebo-li jedná se o děje bez disipativních procesů, tedy o vratné změny stavu. Ohřev, resp. chlazení vlhkého vzduchu představují změny stavu při konstantním tlaku a konstantní měrné vlhkosti, které lze v Mollierově diagramu zakreslit jako úsečky rovnoběžné s ordinátou. Takto definované změny připouštějí pouze dva případy:- ohřev, tj. změna, při níž se zvyšuje teplota za současného přívodu tepla. Parciální tlak páry pP, parciální tlak suchého vzduchu pSV, měrná tepelná kapacita vzlhkého vzduchu cpVV i měrná plynová konstanta vlhkého vzduchu rVV zůstávají při této změně konstantní.
- chlazení, tj. změna, při níž se teplota snižuje za současného odvodu tepla. Dojde-li ke snížení teploty pod teplotu rosného bodu, bude vlhký vzduch na konci děje v oblasti přesyceného vlhkého vzduchu a nastane separace vlhkosti obsažené ve vzduchu na sytou vodní páru a kondenzát, čímž dojde ke změně složení vlhkého vzduchu. V takovém případě už při změně nezůstává parciální tlak páry pP, parciální tlak suchého vzduchu pSV, měrná tepelná kapacita vzlhkého vzduchu cpVV ani měrná plynová konstanta vlhkého vzduchu rVV konstantní. [1]