ON-LINE přepočet jednotek hmotnosti
VIKLAN® Jednotky – Program pro převod a výpočet jednotek hmotnosti
- Základní přepočty jednotek hmotnosti na stránce Jednotky
- Výpočty hmotnosti těles na stránce Tělesa
- Kalkulátor pro práci s hmotnostmi těles dostupný na stránkách Tělesa a Fyzika
Základní přepočty hmotnosti na stránce Jednotky
V programu jsou zařazeny následující jednotky: kilogram, gram, tuna, libra a trojská unce. Vzorce použité pro přepočet jsou uvedeny v dokumentu se vzorci.
Vlastní přepočet hmotnosti je velmi jednoduchý, lze postupovat dle následujícího návodu:
- V seznamu veličin na stránce Jednotky vyberte “Hmotnost”.
- Do pole “Zadávaná hodnota” napište číselnou hodnotu, kterou hodláte převádět do jiných jednotek.
- V seznamu jednotek vpravo od zadané číselné hodnoty vyberte výchozí jednotky.
- V seznamu jednotek na řádce “Výsledná hodnota” vyberte jednotky, ve kterých chcete mít výsledek.
- V číselném poli na řádce “Výsledná hodnota” je výsledek výpočtu.
Na záložce Jednotky jsou dostupné ještě tyto funkce:
- Možnost přišpendlení programu VIKLAN® Jednotky na popředí všech spuštěných programů ve Windows. Program se Vám při použití této funkce nebude ztrácet na pozadí jiných programů. Tato funkčnost je dostupná při stisku ikonky s obrázkem špendlíku, která je umístěna v pravém horním rohu stránky.
- Kopírování obsahu číselných hodnot z řádek “Zadaná hodnota” a “Výsledná hodnota” do schránky (clipboardu) počítače. Funkce je dostupná pomocí kontextového menu (objeví se po stisku pravého tlačítka myši – příkaz “Kopírovat obsah buňky”) na příslušném číselném poli.
- Vkládání číselných hodnot do řádku “Zadaná hodnota” ze schránky (clipboardu) počítače. Funkce je dostupná pomocí kontextového menu (objeví se po stisku pravého tlačítka myši – příkaz “Vložit do buňky”) na příslušném číselném poli.
Výpočet hmotnosti těles
V programu jsou zařazena následující tělesa: Hranol tříboký, Hranol kolmý, Jehlan čtyřboký, Jehlan pravidelný, Koule, Krychle, Kulová úseč, Kulová vrstva, Kulová výseč, Kužel rotační, Kvádr, Válec. Vzorce použité pro přepočet jsou uvedeny v dokumentu se vzorci.
Výpočet hmotnosti lze realizovat následujícím postupem na stránce Tělesa programu VIKLAN® Jednotky:
- Zvolte těleso, jehož hmotnost hodláte počítat.
- Vyberte metodu výpočtu pomocí možností na levé straně okna programu (v levém dolním rohu programu se zobrazuje popis výpočtové metody).
- Nastavte jednotky délky, které hodláte používat pro vstupní hodnoty. Volba se provede pomocí seznamu “Délky” dostupného vpravo nahoře na stránce “Tělesa”.
- Do číselných polí u obrázku tělesa, kde jsou zobrazeny červené otazníky, zadejte rozměry tělesa.
- Do řádku “Hustota” zadejte hustotu uvažovaného materiálu. Ke stanovení hustoty můžete použít “Knihovny hustot”, která se spustí pomocí tlačítka “Knihovna znalostí” umístěného v pravém horním rohu stránky “Tělesa”.
- Po stisknutí tlačítka “Vypočítat” se na řádku “Hmotnost” zobrazí výsledná hmotnost tělesa pro Vaše zadání.
- Výslednou hodnotu na řádku “Hmotnost” můžete získat v různých jednotkách hmotnosti pomocí seznamu jednotek hmotnosti na této řádce (po změně jednotky se okamžitě přepočítá výsledek)
Na stránce Tělesa jsou dostupné již známé a ještě další nové funkce:
- Možnost přišpendlení programu VIKLAN® Jednotky na popředí všech spuštěných programů ve Windows (ikonka s obrázkem špendlíku).
- Kopírování obsahu číselných hodnot z číselných polí do schránky (clipboardu) počítače. Funkce je dostupná pomocí kontextového menu (objeví se po stisku pravého tlačítka myši) na příslušném číselném poli.
- Vkládání číselných hodnot do číselných polí, které slouží k zadání parametrů tělesa ze schránky (clipboardu) počítače. Funkce je dostupná pomocí kontextového menu (objeví se po stisku pravého tlačítka myši) na příslušném číselném poli.
- Nápověda pro práci se stránkou “Tělesa” – dostupná po najetí na ikonku s otazníkem na pravé straně okna programu.
- Přičítání/Odčítání do/v “Paměti hmotností”, popřípadě zobrazování “Paměti hmotností” – popis viz. následující podkapitola. Práce s pamětí hmotností je přístupná pomocí příkazů kontextového menu (dostupného po stisku pravého tlačítka myši) na číselném poli řádky “Hmotnost”.
Paměť hmotností (kalkulátor pro práci s hmotností těles)
Kalkulátor pro práci s hmotností těles v programu VIKLAN® Jednotky je dostupný pomocí příkazu Zobrazit paměť hmotností kontextového menu na stránce Tělesa(popis viz. předchozí kapitola) a též pomocí příkazu Vložit z paměti hmotností kontextového menu číselného pole řádky Hmotnost na stránce Fyzika, které je dostupné pro výpočet hustoty, kinetické energie, polohové energie, síly a gravitační síly. Vkládání nových těles do paměti hmotností je možno pomocí příkazů Přičíst hmotnost do paměti hmotností a Odečíst hmotnost od paměti hmotností, které jsou dostupné v kontextovém menu řádky Hmotnost na stránce Tělesa.
Vzhled kalkulátoru pro práci s hmotností těles je zřejmý z předchozího obrázku. Hmotnosti jednotlivých těles lze přičítat nebo odčítat (viz sloupec Operace). Vše je velmi variabilní, protože každý řádek může mít nastaven svoje jednotky hmotnosti a též lze měnit počet jednotlivých dílčích těles, což má vliv na výslednou hmotnost v řádku CELKEM.
V dialogu pro výpočet hmotnosti jsou dostupné tyto příkazy:
- Obnovení definice tělesa v základním okně programu VIKLAN® Jednotky (panel “Nástroje” jednotlivých těles)
- Výmaz záznamu z paměti (panel “Nástroje” jednotlivých těles)
- Výmaz všech záznamů z paměti (tlačítko ve spodní části dialogu)
- Obnovení původního nastavení záznamu v paměti – například se obnoví operace, jednotky atd. (panel “Nástroje” jednotlivých těles)
- Posun řádku tělesa vzhůru/dolů (panel “Nástroje” jednotlivých těles)
- Uložení/Načtení obsahu dialogu do/ze souboru (tlačítka ve spodní části dialogu)
- Nápověda (ikona s otazníkem na řádku “CELKEM”)
- Vložení hodnoty hmotnosti do číselného pole stránky “Fyzika” u výpočtů souvisejících s hmotností. Tuto funkčnost spustíte na stránce “Fyzika” (např. při výpočtu hustoty) kliknutím pravým tlačítkem do políčka “Hmotnost” a dále výběrem “Vložit z paměti hmotností”. Tím dojde k přepnutí do “Paměti hmotností”, kde je možné intuitivní ikonkou “Použít hodnotu hmotnosti” vybrat požadovanou hmotnost do výpočtu na stránce “Fyzika”.